Banner
Úpravy PDF souborů zdarma
IT servis Praha Autor ITservisPraha 4.5.2011 – 14.51

Možnosti úprav PDF souborů zadarmo

Pro úpravy souborů ve formátu PDF (zkratka anglického názvu Portable Document Format – Přenosný formát dokumentů) není zrovna moc možností, které by byly zadarmo.

Začnu těmi, co jsou placené – tam je vetšinou nějaká doba, po kterou lze program používat, popřípadě při uložení je ve výsledném souboru zobrazen nějaký vodotisk. Pro rychlé a jednorázové úpravy se takováto verze dá použít. Například Adobe dává možnost vyzkoušet své produkty po dobu 30 dnů od instalace na počítač.

Adobe Acrobat X Pro

  • Asi nejznámější program pro úpravu PDF dokumentů od firmy, která tento formát dokumentů dala světu
  • Není to samé jako Adobe Reader. Adobe Reader je volně dostupný program, který umožňuje dokumenty PDF pouze číst a tisknout -> nedovoluje tedy úpravy těchto dokumentů.
  • Lze stáhnout zkušební verzi, která funguje 30 dní od instalace na pc.

PDF Edito Pro

  • Komerční editor PDF souborů.
  • Zkušební verze vkládá vodotisk do upraveného souboru.

Nitro PDF Professional

  • Komerční editor PDF včetně OCR (umožňuje tedy scanovat do PDF a během procesu software rozeznává znaky písma a ostatní objekty v dokumentech -> výsledný pdf soubor lze tedy upravovat)
  • 14-ti denní, plně funkční, zkušební verze.


A nakonec jsem si nechal možnosti, jak upravovat dokumenty pomocí softwaru, který je uvolněn k používání zdarma. V tomto segmentu je vlastně pouze jedna možnost (pokud si nevystačíme s úpravou pouze jednostranných pdf dokumentů – to umožňuje např. Inkscape).

Open Office (s rozšířením pro import PDF souborů)

  • Open Office je asi nejznámějsí kancelářský balík uvolněný zdarma, který může směle konkurovat kancel. balíku od Microsoftu.
  • Pro import PDF souborů do aplikace Open Office je třeba doinstalovat rozšíření „Oracle PDF Import Extension„, export do formátu pdf podporují Open Office nativně.

Návod na instalaci rozšíření pro import PDF souborů do Open Office

– stáhnout kancelářský balík Open Office


– spustit instalaci – průvodce vás provede celou instalací. Snad jedině jedno upozornění. Software se nejdříve rozbalí do adresáře na pevném disku počítače (přednastavená je plocha) a instalační proces je nutné spustit ještě jednou z tohoto adresáře (Setup.exe).


– stáhnout a nainstalovat rozšíření „Oracle PDF Import Extension
– Pokud se nepovede stažené rozšíření nainstalovat rovnou z internetového prohlížeče, lze to udělat i později přes menu OpenOffice
Nástroje (Tools) -> Správce rozšíření (Extension Manager) -> Přidat (Add)
– tam se vybere ten stažený soubor a všechno se odkliká (stejně jako na obrázcích výše).

Publikováno v  

Odpovědět (Leave Answer)